RECENZJE
Recenzje i oceny w biblionetce.pl: http://www.biblionetka.pl/ks.asp?id=59361
Na forum strony www.kibice.net w dziale "Kibice" jest wątek pt. "Największa książka o kibicach!", gdzie kibice wypowiadają się na jej temat. Na forum strony www.lkslodz.pl w dziale "Kibice ŁKS-u" w temacie "Ukazała się książka o kibicach ŁKS-u" rozmawiają o niej kibice Łódzkiego KS-u.
Książka „Nasza historia staje się legendą” jest opisem życia kibiców Łódzkiego Klubu Sportowego. Autor ukazuje w niej najważniejsze wydarzenia i najgłośniejsze akcje kibiców ŁÓDZKIEJ drużyny latach 1989-2005.
Jest to najlepiej opisana historia kibiców w Polsce i być może na świecie. Jeszcze nikomu nie udało się zebrać tylu wydarzeń i tylu opowieści w jednej książce.
Jak powstał Łódzki Klub Sportowy? Dlaczego ma w sobie taką manię przyciągania kibiców? To tylko nieliczne pytania na które możemy znaleźć odpowiedź zagłębiając się w lekturę książki.
Myślą przewodnią autora było zapoznanie większego grona fanów piłki nożnej nie tylko ŁKS-u, ale i również sympatyków innych drużyn z historią kibiców Łódzkiego Klubu Sportowego.
Z książki dowiedzieć możemy się o tym jak powstawał ŁKS i jak wraz z nim rośli w siłę jego sympatycy i szalikowcy. Zawarte są w niej liczne cytaty z „zinów”, stron internetowych, opowieści kibiców takich klubów jak Legia Warszawa, Śląsk Wrocław i oczywiście ŁKS-u Łódź. Bardzo dokładnie opisane są wyjazdy kibiców ŁKS-u, akcje chuligańskie, oflagowanie na meczach oraz liczby kibiców, których rzesze stawiały się na meczach zarówno w mieście Łodzi jak i na wyjazdach. Według grona starszych kibiców zostały opuszczone pewne wątki jak i akcje chuligańskie, ale przecież nie możliwe było spisanie wszystkich akcji i meczy z taką dokładnością. Obszar spisanych 16 lat życia kibicowskiego jest i tak bardzo obszerny, nie da się przecież zapamiętać wszystkiego tego co się działo 10 lat temu z dokładnością do dnia i godziny… W książce zostały zawarte dwa obszerne tematy z najgłośniejszego chyba meczu w historii polskiej piłki nożnej pod względem chuligańskim - Ruchu Chorzów i ŁKS Łódź. Te dwa rozdziały bardzo przykuły moją uwagę ze względu na bardzo dokładny opis tego co się wtedy działo w życiu szalikowców Łódzkiego KS-u. Jan Galernicki opisuje również historię chyba jednej z najbardziej znanych flag polskim kibicom czyli „bandery” „ŁKS. Łódź Polska” oraz wszystkie mecze reprezentacji Polski, na których byli kibice ŁKS-u, to jaka była atmosfera i co się działo przed i po meczu reprezentacji. W książce opisane są również dawne i obecne zgody szalikowców, historia paktów kibiców oraz to w jaki sposób wspieramy się wzajemnie. W lekturze pojawiły się dwa bardzo kontrowersyjne działy o naszym odwiecznym rywalu zza miedzy - Widzewie,
Gdy informacja, że takie działy istnieją w książce Jana Galernickiego dotarła do czytelników, spora grupa sympatyków skrytykowała autora za poruszanie tego typu tematów. Jednak po przeczytaniu tejże lektury możemy wywnioskować, że gdyby nie kibice ŁKS-u, Widzewa by dzisiaj być może w ogóle nie było na mapie kibiców w Polsce.
Podsumowując, są to najlepiej opisane dzieje kibiców w Polsce. Książka ta, co najważniejsze, jest napisana językiem zrozumiałym dla każdego i co nie mniej ważne jest książką obiektywną, opisująca zarówno zwycięstwa fanów Łódzkiego Klubu Sportowego jak też ich smutne porażki ( których oczywiście było o wiele mniej niż zwycięstw). Także po mimo małych błędów i opuszczeniu kilku wydarzeń tę lekturę powinien mieć w swojej domowej bibliotece każdy prawdziwy kibic w Polsce.
/napisał: Słonik ŁKS Liściasta, 04.02.2006/
„Nasza historia staje się legendą” będzie bez wątpienia klasykiem książek o kibicach. W Polsce pomimo masowego zaangażowania młodych ludzi w ruch kibicowski brakowało książki, która opisałaby to niesamowite zjawisko jakim są kibice piłkarscy. Przeczytałem tą książkę z dużym zainteresowaniem i stawiałem sobie tylko jedno pytanie jak to się stało, że takich książek nie ma?
O czym ta książka jest? Książka ta zasadniczo opisuje historię kiboli ŁKS-u, ich zgód i wojen z innymi polskimi klubami kibica, z szalikowcami innych klubów w latach 90. i na początku XXI wieku . Ełkaesiacy to dumni kibice starego klubu którzy walczą z kibicami młodszego klubu Widzewa. Kiedyś dominowali całkowicie w swoim mieście dziś są na wojennej ścieżce z Widzewiakami, którzy narodzili się w latach 70. XX wieku, pod wpływem sukcesów Widzewa. Pola bitew i środki walki są różne: ulice, mury, propaganda w postaci gazetek, internetu, ultrasowanie w trakcie meczu (doping, flagi, race) i bardzo często bitwy chuliganów przy użyciu pałek, pięści. Kibole ŁKS-u szczycą się swoimi dokonaniami, nie ma u nich poczucia skruchy za to co robią, nie pragną być porządnymi obywatelami. Gardzą tchórzliwym, według nich społeczeństwem, nie chcą żyć, jak sami piszą, w policyjnym państwie. Mają swoje reguły i zasady, swój język. O nich jest ta książka.
Jeżeli ktoś chce prześledzić historię jednej z grup szalikowców, kibiców ŁKS to powinien przeczytać tę książkę. W książce tej o samej piłce nożnej jest niewiele, więc ktoś kto szuka wyników meczu, strzelców bramek będzie zawiedziony.
/napisał: Czytelnik, którego poprosiliśmy o recenzję, gdyż swego czasu chodził na mecze, od dłuższego czasu już nie bywa na stadionie, 04.02.2006/